cpu چیست و چه کاربردی دارد انواع سی پی یو و اجزای آن تاریخچه cpu

cpu چیست و چه کاربردی دارد انواع سی پی یو و اجزای آن تاریخچه cpu

معمولا سیستم های عادی از ساده ترین مدل خنک های بادی که به همراه خود سی پی یو ارائه می شود، استفاده می کنند. خنک کننده های بادی از نظر قیمتی ارزان هستند و به همین دلیل اکثرا برای سیستم های گیمینگ متوسط از این خنک کننده ها برای خنک کردن تراشه و افزایش راندمان کاری آن استفاده می کنند. اگرچه پیچیدگی، اندازه، ساختار، و فرم کلی پردازنده‌ها از سال ۱۹۵۰ بسیار تغییر کرده‌است،[۶۲] اما طراحی و عملکرد اساسی آن‌ها زیاد تغییر نکرده‌است. پردازنده‌های با بیش از 8 هسته نیز برای انجام کارهای حرفه‌ای و رندرهای سنگین استفاده می‌شوند. سی پی یوهای بالا رده  قدرتمند همچون Core i9 و Ryzen 9 فقط برای کارهای بسیار سنگین و رندرگیری استفاده می‌شوند و خرید آن‌ها تنها در صورت نیاز توصیه می‌شود.

  • وقتی دکمه افزایش صدا را فشار می‌دهید، ابتدا مقدار عددی ذخیره شده برای حجم صدا در حافظه سیستم تغییر می‌کند.
  • مثلاً اگر سرعت کلاک CPU معادل ۲ گیگاهرتز باشد،‌ یعنی این پردازنده در هر ثانیه ۲ میلیارد سیکل پردازشی را انجام خواهد داد.
  • از طریق بایوس می‌توانید تنظیمات قسمت‌های مهم کامپیوتر از جمله تنظیمات مربوط به زمان، پورت‌های مادر بورد، حالت خاموش و روشن کامپیوتر و … را انجام دهید.
  • تراشه‌های ریزپردازنده‌ها که دارای چندین CPU هستند، پردازنده‌های چند هسته ای نام دارند.
  • علاوه بر CPU کامپیوتر، در سایر دستگاه‌ها نیز یک واحد پردازنده مرکزی وجود دارد.

امروزه، با وجود تغییر و تحولات زیاد همچنان فرکانس پردازنده نقش مهمی در عملکرد سی پی یو ها ایفا می‌کند. به‌طوری‌که یک پردازنده‌ی خیلی سریع دوهسته‌ای می‌تواند عملکرد بهتری از یک پردازنده‌ی کند چهارهسته‌ای داشته باشد. یکی از بهترین روش‌های تعیین نوع کاربری، انتخاب پردازنده بر اساس تعداد هسته‌های پردازشی است و می‌توانید پروسه خرید پردازنده را تا حدودی ساده‌تر کند. هــر پــردازنــده شامل تعدادی واحد مجزا است که هر کدام از آن‌ها را یـک هـسـتـه می‌نامند. وظیفه هسته‌های موجود در یک پردازنده، پردازش اطلاعات است و هرچقدر تعداد هسته‌ها بیشتر باشد، عملکرد سیستم نیز افزایش می‌یابد. حافظه کش در سی پی یو ها، نوعی ماژول حافظه با سرعت بسیار زیاد اما حجم کم است که وظیفه دارد دستور های در حال پردازش را اجرا کند.

واحد محاسبه و منطق[ویرایش]

این وظیفه به حدی محدود بود که این نسل به سادگی از بین رفت و جایش را به نسل جدیدترش داد. با این که سالهاست این قطعه در انواع گوناگون و جدیدی ساخته و تولید می شود با این وجود اما عملکرد پایه‌ی سی‌پی‌یو شامل سه گام واکِشی (Fetch)، رمزگشایی (Decode) و اجرا (Execute) به قوت خود باقی مانده است. اگر به دنبال بهترین CPU برای بازی یا فعالیت‌های دیگر با کامپیوتر خود هستید، تنها دو انتخاب وجود دارد، پردازندۀ AMD یا پردازندۀ اینتل.

هسته و فرکانس[ویرایش]

•LGA 1150 عمده تفاوت های سی پی یو هایی با سوکت 1150 نسبت به 1155 مصرف کم انرژی و تولید حرارت کمتر می باشد که در افزایش سرعت آن تاثیر چشمگیری داشت. مادربرد هایی که این سوکت ها را پشتیبانی می‌کنند مانند مدل 1155 از رم های ddr پشتیبانی می کنند. برای آشنایی با انواع سی پی یوها و کاربرد آنها لازم است بدانید که وظیفه CPUها پردازش فرامین و اطلاعات در کامپیوتر است. CPUها ویژگی پایه‌ای قابل برنامه‌ریزی‌شدن را در رایانه‌های دیجیتال فراهم می‌کنند و یکی از مهم‌ترین اجزاء رایانه‌ها هستند. این دستور العمل ها در قالب صفر و یک از رم به سی پی یو
می رسند و هر دستور یک بخش بسیار کوچک از یک عملیات است. نشانی دستور فعالی از
طریق یک شمارشگر برنامه نگه داشته می شود و سپس این شمارش گر و دستور العمل ها در
بخش ثبت دستور یا IR
قرار می گیرند.

ارتقای سی پی یو کامپیوتر

اجرای دستورات یا انجام محاسبات، می تواند از طریق انجام محاسبات ریاضی، مقایسه ارقام و اعداد یا جابجایی اعداد در سطح مموری انجام بگیرد. از آنجایی که همه چیز در یک دیوایس پردازشگر با اعداد نمایش داده می شوند، می توان گفت CPU یک ماشین حساب فوق پیشرفته و بسیار سریع است. نتیجه این محاسبات ممکن است با بالا آمدن ویندوز، نمایش یک ویدئو در یوتیوب یا دیگر برنامه های اجرایی به نمایش درآید.